poniedziałek, 30 grudnia 2013

Cyfrowy sukces 50+

...
Ile w ludzkim głowach pomysłów się mieści,
Nie oddadzą tego żadne opowieści.
Weźmy taki Internet - nazwa chropowata,
ale treść w tym pudełku niezwykle bogata.
...
Naciskasz guziczek, weżmiesz mysz na smyczy,
i już wyskakuje, co kto sobie życzy.
Chcesz kontaktu z bliźnim lub spytać o zdrowie,
Na każde pytanie Internet odpowie.
...
Kultura i sztuka, urlop, turystyka,
wojaże po świecie, teatry, muzyka,
obiad Ci dostarczą, gdy goście już siedzą,
na stole postawią i "smacznego" powiedzą!
...
Brakuje Ci czasu, żeby się ożenić?
Bez trudu przez Internet możesz stan swój zmienić(!)
Dostarczą strój galowy, obrączki i kwiaty,
jeżeli sobie życzysz rozłożą na raty.  
...
Nie lubisz zakalca, cukiernik Ci powie,
otwórz tylko Internet - tam jest porad mrowie!
Jak hodować borówki, kamczackie jagody?
kwiaty pokojowe, zakładać ogrody?
Jak zadbać o figurę i sadełko zgubić?
Znaleźć czas na spacer i kaszę polubić?
...
Fragment wiersza uczestniczki zajęć latarniczych Marii Maciaszek - lat 89

Powyższy film został wyemitowany w TVP1 w dniu 29.12.2013r.

środa, 18 grudnia 2013

W tym roku na naszych zajęciach działo się ...

Ostatnie zajęcia dla osób starszych w tym roku mamy już za sobą.  Pozwoliłem więc sobie przygotować "małe" podsumowanie.   Od września 2012r. do tej pory odbyło się już ponad 150 różnych zajęć i spotkań dla osób starszych, w których uczestniczyło ponad 100 osób z naszego Miasta i okolic, ale też trafiały się osoby spoza naszego regionu.  Warto odnotować też, że najstarsza uczestniczka naszych zajęć miała 87 lat!
Od ponad roku w naszym Mieście (oraz w okolicznych Gminach) każdego tygodnia organizuję regularne bezpłatne zajęcia i warsztaty komputerowe dla osób 50+ w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" (www.latarnicy.pl).  Dzięki życzliwości Pani Anny Górskiej - Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej zajęcia mogą odbywać się od samego początku każdego tygodnia w sali komputerowej Szkoły Podstawowej nr 1 (troszkę później ruszyły zajęcia komputerowe również w Bibliotece).  Na zajęciach niejednokrotnie pomagali nam młodzi wolontariusze z lokalnych szkół średnich.  Do tej pory zajęcia odbywały się w każdy czwartek.  
W wyniku potrzeb sygnalizowanych przez osoby starsze uczestniczące w zajęciach komputerowych i dzięki przychylności Pani Agnieszki Orzeł pełniącej obowiązki Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w styczniu 2013r. uruchomiliśmy społeczny klub seniora pod nazwą Klub Radosnych Siątek "Dolina Marzeń".  Termin "Siątki" został zapożyczony z serialu "Czterdziestolatek" - to po prostu 50-tki, 60-tki, 70-tki, 80-tki i 90-tki, ale nie traktujemy tego bezwzględnie - w zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie starsze i dojrzałe osoby, które mają ochotę wyjść z domu i spotkać się w gronie rówieśników.  W tym samym czasie ruszyły też zajęcia komputerowe w Bibliotece. 
W ramach klubu najpierw odbywały się tylko regularne cotygodniowe spotkania klubowe, na których poruszaliśmy różne tematy poprawiające nasze samopoczucie, wyzwalające nowe marzenia (bo ktoś kiedyś powiedział, że starość to ten moment w życiu, kiedy mamy już więcej wspomnień niż marzeń, więc czemu tego procesu nie odwrócić) i pozwalające zapomnieć o codziennych problemach i monotonii, a często również o samotności.  Poza wykładami na różne tematy, rozrywkami intelektualnymi (gry i łamigłówki) proponowałem też małe prace manualne i zabawy ruchowe.  W okresie zimowym klub okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę" - mimo, że zajęcia organizowane są społecznie i bez nakładów finansowych uczestników zajęć było coraz więcej, czemu sprzyjała przytulna atmosfera goszczącej nas Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Spotkania klubowe prowadzone są do tej pory w każdą środę.
W międzyczasie pojawiła się kolejna życzliwa osoba - Pani Katarzyna Mielnikiewicz - mgr Wychowania Fizycznego w Zespole Szkół Miejskich nr 1.  Dzięki Pani Kasi w marcu 2013r. mogliśmy uruchomić również bezpłatne regularne zajęcia gimnastyczne Fitness/Pilates odbywające się w każdą sobotę.  Od czerwca 2013r. na zmianę z Panią Kasią zajęcia prowadzi też Pani Marta Bijatowska - mgr Rehabilitacji.  Obydwie Panie aż do tej pory oferują nam godzinę zajęć tygodniowo nieodpłatnie - przez ten czas przeprowadziły już dla nas ok. 30 zajęć.  Seniorzy uczestniczący na tych zajęciach w podziękowaniu za bezinteresowną pracę Pań i uczynność Zespołu Szkół w czerwcu ufundowali i podarowali Szkole 15szt piłek fitness z siatką do ich przechowywania, a w minionym tygodniu 2 plansze edukacyjne z układem kostnym i mięśniowym człowieka.
Jednak to nie wszystko.  W maju i w okresie letnim zaprosiłem seniorów na cykl spotkań na świeżym powietrzu w Parku Miejskim.  W godzinach późno-popołudniowych przez 6 wakacyjnych poniedziałków spotykaliśmy się w Parku na imprezie pod nazwą "Poniedziałkowe PARKowanie" - graliśmy w grę Boules oraz siatkówkę parkową piłką plażową.
W dniu 19 września 2013r. dzięki przychylności i wsparciu władz Miasta w sali narad Urzędu Miasta udało się też zorganizować wydarzenie "Obywatel Senior w Mszanie Dolnej", nawiązujące do odbywającego się w tym czasie w Parku Śląskim w Chorzowie II Kongresu "Obywatel Senior".  W ramach wydarzenia odbyły się spotkania seniorów z naszego Miasta z samorządowcami, pracownikami Urzędu, funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej, w których poruszaliśmy problemy i potrzeby ludzi starszych w naszym Mieście.
Od listopada 2013r. oferta regularnych zajęć została wzbogacona o spotkania, na których wspólnie uczymy się języków obcych, czy rysunku na zajęciach plastycznych pod okiem artysty malarza.  Przez grudniowe czwartki Pan Michał Liszka miał poprowadzić specjalnie dla nas bezpłatnie cykl zajęć plastycznych ze szkicu ołówkiem - żałuję jednak, że z powodu niskiej frekwencji odbyło się tylko jedno spotkanie, bo zapowiadało się interesująco.  W każdą środę na godzinę przed spotkaniem Klubu Radosnych Siątek poznajemy język angielski i rosyjski.  Język angielski prowadzę osobiście, natomiast warto nadmienić, że język rosyjski przygotowuje i prowadzi seniorka Zofia Zachman - uczestniczka zajęć klubowych, która również sama zechciała zaoferować coś od siebie innym uczestnikom spotkań.  Oprócz Pani Zofii takiego wyzwania jak dotąd podjęła się jeszcze Pani Anna Knapczyk, która na jednym z ostatnich spotkań klubowych przygotowała dla nas przewodnik po "skarbach" Mszany Dolnej, o których warto wiedzieć i prezentować naszym gościom.  Prezentacja bardzo podobała się uczestnikom i Pani Ania przygotowuje już kolejną.   
Osoby starsze z racji doświadczenia mają wiele do zaoferowania innym, a klub miał właśnie zachęcać seniorów do aktywności społecznej.  Jednak bardzo trudno wzbudzić wśród osób starszych w naszym Mieście taką aktywność, o czym może świadczyć niska frekwencja na niektórych zajęciach i spotkaniach, szczególnie na wydarzeniu "Obywatel Senior w Mszanie Dolnej", które właśnie miało służyć promocji środowiska senioralnego w naszym Mieście.  Mimo to bardzo zachęcam osoby starsze do udziału w zajęciach, a także do zgłaszania się do poprowadzenia zajęć dla swoich rówieśników - tematyka zajęć może być dowolna.  Możesz podzielić się swoją pasją i wzbudzić radość innych.  Zapraszam również wolontariuszy w każdym wieku chętnych do pomocy.  Niezmiernie jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy dotychczas bezinteresownie wspierali nasze działania, a dzięki którym wszystkie nasze zajęcia mogą być bezpłatne - również osobom niewymienionym w tym artykule.
Mamy spore marzenia - poza regularnymi zajęciami chcielibyśmy zorganizować stałą świetlicę otwartą każdego dnia, w której osoby starsze mogłyby o każdej porze spotykać się z rówieśnikami, a którą opiekowaliby się również sami seniorzy, a także busa na potrzeby seniorów, aby można było dowozić na zajęcia osoby starsze z naszego Miasta i okolicy (wiele osób chciałoby uczestniczyć w zajęciach, jednak ze względu na znaczną odległość do Biblioteki, czy Szkoły nie mogą sobie na to pozwolić) oraz aby urozmaicać zajęcia poprzez wyjazdy w różne bliższe i dalsze miejsca.





















Szczegóły na temat aktualnych zajęć pojawiają się na plakatach rozwieszanych na tablicach ogłoszeniowych w naszym Mieście, a także na blogu www.latarniamszana.pl.  Już w Nowym Roku 2014 zapraszamy m.in. na następujące zajęcia regularne:
- w każdą środę spotykamy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej - w godz.14-15 na zajęciach językowych, a w godz.15-17 na spotkaniach Klubu Radosnych Siątek "Dolina Marzeń",
- w każdy czwartek zapraszamy na zajęcia komputerowe dla osób 50+ - w godz.10-12 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w godz.16:30-18:30 w Szkole Podstawowej nr 1,
- w każdą sobotę w godz.9-10 zapraszamy na zajęcia gimnastyczne fitness/pilates, które odbywają się w Sali Fitness Miejskiej Hali Widowiskowo-Sportowej przy ZSM nr 1.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Podoba Ci się to, co robimy dla osób starszych w naszym Mieście?    Wesprzyj naszą Fundację (dowiedz się więcej o Fundacji Dolina Marzeń):

sobota, 14 grudnia 2013

Idą Święta! Nowy Rok za pasem!

I mija kolejny rok!  Okres Świat Bożego Narodzenia poprzedzający zakończenie roku sprawia, że jesteśmy weselsi mimo świadomości, że minął już kolejny rok naszego życia.  Na minionych zajęciach (klubowych i komputerowych)... ostatnich już w tym roku... bardziej niż zwykle odczuwaliśmy radość ze spotkania w grupie.  Charakter tych Świąt sprawia, że ludzie czują się dużo lepiej, jeśli mogą czuć drugiego człowieka obok siebie.
źródło: www.eszkola-wielkopolska.pl
Na okres przedświąteczny polecam m.in. czekoladę, o której mówiliśmy i którą rozweselaliśmy się właśnie na ostatnich zajęciach klubowych.  Jej niebagatelne właściwości (poczytaj tutaj) pomogą nam odzyskać siły witalne, gdy będziemy przepracowani świątecznymi przygotowaniami.  Przypominam też o bardzo sympatycznej tradycji rozsyłania kartek świątecznych... to taka mała iskierka uśmiechu i nadziei szczególnie dla ludzi bardziej samotnych niż my!  Kartka tradycyjna wysłana pocztą jest najlepsza, ale można spróbować wysłać e-kartkę, czyli jej internetową odmianę, która najczęściej nic nie kosztuje - za pomocą wyszukiwarki znajdziemy wiele tego typu serwisów, a ja polecam bardzo proste kartki4you.pl oraz kartkireligijne.eu
źródło: www.kartkireligijne.eu
Przygotowując nasz dom na nadchodzące święta warto czasami posłuchać świątecznych piosenek, które odpowiednio dostroją nas do charakteru tego okresu.  Tu polecam zbiór piosenek świątecznych w serwisie apostol.pl, gdzie znajdziemy bardzo bogaty i starannie dobrany zestaw piosenek, które najlepiej oddają nastrój tego czasu.  W serwisie tym znajdziemy też wiele materiałów i tekstów, które pozwolą nam przygotować się duchowo na nadejście Chrystusa.  Już w okresie Bożego Narodzenia dużo kolędujemy, ale najczęściej nasz repertuar kolęd jest ograniczony.  Może warto czasami śpiewać też te, które mało znamy... w tym pomocny okaże się również serwis apostol.pl, gdzie znajdziemy bardzo bogaty wybór kolęd i pastorałek z tekstami i muzyką - możemy więc śpiewać nie znając tekstu.

Życzę więc spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia 
przy bogatym, również w towarzystwo, stole, 
a w Nowym Roku życzę nadziei, 
spełnienia marzeń i nowych planów!

niedziela, 24 listopada 2013

W najbliższym tygodniu kolejne bezpłatne zajęcia

W najbliższym tygodniu zapraszam na kolejne bezpłatne zajęcia dla osób 50+:

- środa 27.11 - Miejska Biblioteka Publiczna
      godz.14-15 - Wspólnie uczymy się języków obcych - język angielski
      godz.15-17 - Spotkanie klubowe - m.in. o mało znanych miejscach w naszym Mieście, które warto pokazać naszym gościom

- czwartek 28.11 - Miejska Biblioteka Publiczna
      godz.10-12 - Komputer i Internet od podstaw - m.in. jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie
      godz.14-15 - Zajęcia plastyczne (po raz pierwszy) - pod okiem artysty Michała Liszki

- czwartek 28.11. - Szkoła Podstawowa nr 1
      godz.16:30-18:30 - Komputer i Internet od podstaw - m.in. jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie

- sobota 30.11 - Szkoła Podstawowa nr 1
      godz.9-10 - Gimnastyka Fitness/Pilates - pod okiem specjalistów ze Studia Ruchu

Gorąco zapraszam!


Podoba Ci się to, co robimy dla osób starszych w naszym Mieście?    Wesprzyj naszą Fundację (dowiedz się więcej o Fundacji Dolina Marzeń):

środa, 13 listopada 2013

Całe życie uczymy się... szczególnie w starszym wieku

Paradoksalnie nasza edukacja nie kończy się z końcem edukacji ustawicznej.  Mimo, że stereotypy każą nam sądzić, że na szkole kończy się nasze kształcenie, a później następuje tylko odcinanie kuponów, to wcale tak nie jest.  Trudno dziś sobie wyobrazić człowieka, które po ukończeniu szkoły osiada na laurach i do końca swoich dni korzysta tylko z tego, czego nauczył się w czasie młodości.  Czas, ale i człowiek, nieustannie pędzi, a otaczająca nas rzeczywistość zmienia się z dnia na dzień.  Z drugiej strony możliwości i percepcja człowieka maleją zaś z biegiem lat!  Aby zrozumieć otaczającą go rzeczywistość i dotrzymać jej kroku należy wkładać coraz więcej wysiłku w utrzymywanie naszego ciała i ducha w odpowiedniej kondycji fizycznej i umysłowej.
Osobiście staram się aktywizować osoby starsze z mojej miejscowości w tym zakresie organizując Klub Radosnych Siątek, a w jego ramach coraz to nowe zajęcia i aktywności (poza spotkaniami klubowymi, zajęciami gimnastycznymi i komputerowymi, właśnie ruszamy z kolejnymi nowymi zajęciami - języki obce i plastyka).  W nawiązaniu do powyższej kwestii dzisiaj też trafiłem na facebook'u na ciekawe materiały i spieszę się nimi podzielić.  Na te materiały trafiłem dzięki Stowarzyszeniu "Miasta w Internecie"- autora projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" w ramach którego prowadzimy również u nas bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób 50+
Pierwszym z nich jest bezpłatny "Podręcznik do ćwiczenia umysłu dla osób starszych" wydany w postaci elektronicznej przez organizację Mindwellness.eu.  Poza wprowadzeniem merytorycznym podręcznik zawiera wiele wskazówek w kwestii utrzymania naszego umysłu w odpowiedniej kondycji w starszym wieku. 
W uzupełnieniu do powyższego podręcznika szybko pojawiła się kolejna sugestia kolegi Latarnika z Łodzi - zestaw ćwiczeń usprawniających pamięć udostępniony na stronie logomedicus.pl   To kolejny dowód na to, że aktywizacja cyfrowa pokolenia 50+ to tylko pretekst - celem jest aktywność społeczna starszych pokoleń oraz synergia służąca rozwojowi nas wszystkich :). 
Kolejną bardzo ciekawą propozycją jest też "Telewizyjny Klub Seniora".  Program realizowany jest przez TVP Wrocław i pojawia się co tydzień na antenie TVP.  Program skierowany jest do ludzi starszych i porusza ważne dla nich tematy. Stałym elementem programu jest spotkanie z niezwykłym seniorem. W internecie na stronie TVP możemy obejrzeć wszystkie wyemitowane dotychczas odcinki.
Serdecznie zachęcam do korzystania z tych i innych propozycji dla osób starszych, aby z biegiem naszych lat życie stawało się coraz ciekawsze, pełniejsze i weselsze!

wtorek, 12 listopada 2013

Nowości w Klubie Radosnych Siątek

 

W najbliższym czasie w Klubie Radosnych Siątek zapraszamy na kolejne bezpłatne zajęcia dla osób starszych w Mszanie Dolnej:
- środa 13 listopada - Biblioteka Publiczna (ul.Piłsudskiego 58):
       - godz.14:00-14:45 - Wspólnie uczymy się języków obcych - Język angielski
       - godz.15:00-17:00 - Klubowe rozmowy i zabawy senioralne - m.in. gramy w Scrabble
- czwartek 14 listopada - warsztaty komputerowe dla 50+ pod hasłem "Zasadź drzewo (... genealogiczne) w Internecie":
       - godz.10:00-12:00 - Biblioteka Publiczna (ul.Piłsudskiego 58)
       - godz.16:30-18:30 - Szkoła Podstawowa nr 1 (ul.Sienkiewicza 2)
- sobota 16 listopada:
       - godz.9:00-10:00 - Gimnastyka Fitness/Pilates - Sala Fitness Miejskiej Hali Widowiskowo-Sportowej przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 (ul.Sienkiewicza 2)
- środa  20 listopada - Biblioteka Publiczna (ul.Piłsudskiego 58)
       - godz.14:00-14:45 - Wspólnie uczymy się języków obcych - Język rosyjski
       - godz.15:00-17:00 - Klubowe rozmowy i zabawy senioralne - m.in. gramy w Remika
- czwartek 21 listopada - zajęcia/konsultacje Komputer i Internet od podstaw dla osób 50+:
       - godz.10:00-12:00 - Biblioteka Publiczna (ul.Piłsudskiego 58)
       - godz.16:30-18:30 - Szkoła Podstawowa nr 1 (ul.Sienkiewicza 2)
- sobota 23 listopada:
       - godz.9:00-10:00 - Gimnastyka Fitness/Pilates - Sala Fitness Miejskiej Hali Widowiskowo-Sportowej przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 (ul.Sienkiewicza 2)
... i tak co tydzień.

A niedługo zaczniemy także zajęcia plastyczne dla seniorów pod okiem artysty Michała Liszki (http://galeria-art.net).

Oczywiście wszystkie zajęcia bezpłatne.  Serdecznie zapraszamy!!!

piątek, 25 października 2013

Narzędzia przydatne do nauki obsługi myszki i klawiatury

Najlepszą formą nauki jest zabawa... nawet w przypadku osób starszych.  Dzięki kolegom i koleżankom Latarnikom "Polski Cyfrowej Równych Szans" (latarnicy.pl) co rusz odkrywamy ciekawe, ale i proste w obsłudze narzędzia zachęcające do uczenia się. Chciałbym przedstawić 2 takie narzędzia bardzo przydatne na początkowym etapie poznawania komputerów, sprzyjające szybszemu opanowaniu obsługi myszki i klawiatury przez zabawę.
Prosty i wciągający, a co najważniejsze nie wymagający instalacji, programik MYSZKA zachęca do opanowania obsługi myszki poprzez 7 ćwiczeń, w których możemy przećwiczyć pojedyncze i podwójne kliknięcia, chwytanie, wywoływanie menu podręcznego, itp.  W każdym ćwiczeniu rejestrowany jest czas wykonania, dzięki czemu możemy porównywać swoje osiągnięcia.  Jak stwierdziliśmy własnoręcznie na zajęciach z seniorami, program ma jeszcze jedną wartość dodaną, prawdopodobnie nie przewidzianą przez autorów.  Otóż sprzyja ćwiczeniu koordynacji, panowania nad dłonią, rozwojowi umysłu, spowolnieniu negatywnych symptomów starzenia, i prawdopodobnie jeszcze wielu innych kwestii.
Drugim bardzo prostym, ale równie wciągającym programikiem, również nie wymagającym instalacji jest gra ATAK PIRATÓW, która poprzez zabawę ułatwia poznawanie klawiszy literowych.  Ale to nie wszystko - w grze zawarty jest również 4-języczny słowniczek (polsko-francusko-niemiecko-angielski) z nagraniem wymowy poszczególnych słów - tak więc możemy uczyć się również języków obcych.  Choć gra pierwotnie przeznaczona była dla dzieci, to bardzo ją polecamy również osobom starszym ze względu na walory rozwojowe.
Na koniec pragnę przypomnieć jeszcze o podręczniku e-seniora UPC, który w bardzo przystępny sposób wprowadza początkujących seniorów w świat komputerów i Internetu.  Zachęcam do samodzielnych ćwiczeń, ponieważ człowiek nie nauczy się niczego bez pracy własnej.  Wszystkie materiały przydatne w nauce staram się umieszczać na naszym blogu po prawej stronie w dziale "Przydatne materiały".

czwartek, 24 października 2013

W Mszanie Dolnej będzie wreszcie Uniwersytet Trzeciego Wieku

źródło: gorce24.pl
W dniu 23.10.2013r. z incjatywy Towarzystwa Ziemii Mszańskiej odbyło się spotkanie założycielskie Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (relacja na stronie gorce24.pl).  To naprawdę cudowne, że w tak małym Mieście (niespełna 8tys mieszkańców) wreszcie znalazło się grono ludzi, którzy wzięli tę sprawę w swoje ręce i skutecznie doprowadzili do tego spotkania.  Do tej pory od lat tylko się o tym mówiło. 
źrodło: gorce24.pl
W komentarzach jedni mówią, że to kiełbasa wyborcza, inni, że to tylko z powodu unijnej kasy, jeszcze inni, że to tylko elita, itp... ile ludzi, tyle opinii - zawsze znajdą się oponenci, malkontenci.   A ja osobiście chciałbym już skorzystać z możliwości jakie zaoferuje UTW, ale niestety z racji wieku muszę jeszcze długo na to poczekać.  Przynajmniej miałem okazję moralnie wesprzeć tę ideę uczestnicząc w tym spotkaniu, mimo, że nie zostałem zaproszony.  Dziękuję seniorom (szczególnie Ani - uczestniczce naszych zajęć, a jednocześnie członkowi Komisji Rewizyjnej powołanego UTW), którzy mi o tym wydarzeniu dali znać.  To spotkanie zostało zwołane bez plakatów, czy ogłoszeń parafialnych, a zebrało aż 80 osób - to kolejny dowód, jak siła autorytetów może zmaterializować ideę.  Ja niestety mimo, że już od roku oferuję bezpłatnie (wydaje mi się wartościowe) regularne zajęcia: komputerowe, spotkania klubu seniora, zajęcia gimnastyczne ze specjalistkami, czy wydarzenie sprzed miesiąca "Obywatel Senior w Mszanie Dolnej", nie mogę zebrać więcej niż kilkunastu ludzi na poszczególnych zajęciach - wygląda na to, że właśnie powodem tego jest to, że nie jestem jakąkolwiek osobistością - może przejęcie inicjatywy przez samych seniorów dałoby siłę tym zajęciom, ale niestety ciężko mi naszych seniorów zmobilizować.  Może właśnie powstanie UTW pokaże im, że można skutecznie działać, nawet w tak małym Mieście.

piątek, 18 października 2013

Ruszamy z zajęciami w Niedźwiedziu

Dzięki współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Niedźwiedziu zapraszam na bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób starszych w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" również do Niedźwiedzia - zaczynamy w najbliższy poniedziałek o godz.15:00 w kafejce internetowej - szczegóły na stronie Urzędu Gminy Niedźwiedź: http://www.niedzwiedz.iap.pl


Podręczniki dla e-seniora

Na stronie www.zysk50plus.pl możemy znaleźć wiele interesujących materiałów dotyczących rozwoju i aktywizacji seniorów, w tym m.in. i to: "Internet to w dzisiejszych czasach podstawowe narzędzie komunikacji. Niestety, dla większości seniorów jest to wciąż ,,nieznany świat”, w dodatku mało kto stara się go im przybliżyć. Ten podręcznik ma być zachętą i pomocą dla osób starszych i dojrzałych. Zawiera najważniejsze informacje dotyczące korzystania z komputera i Internetu,  a także szereg użytecznych rad, ciekawych stron internetowych oraz przykładów seniorów, którzy nie wyobrażają sobie już życia bez korzystania z nowych technologii."
Oczywiście staramy się pomagać seniorom, jak tylko możemy, ale wiele seniorzy mogą nauczyć się samodzielnie - zresztą najlepszą formą nauki jest własnoręczne eksperymentowanie.  Dlatego polecam podręcznik dla e-seniora wydany przez operatora UPC załączony pod powyższym tekstem - pozwalam sobie go umieścić również na blogu naszej Latarni do pobrania w wersji elektronicznej tutaj.
W uzupełnieniu przypominam również o "Korzystniku Internauty 50+", który w wersji drukowanej udostępniam seniorom uczestniczącym na zajęcia, ale jednocześnie można go pobrać w wersji elektronicznej tutaj.

środa, 16 października 2013

Przeżyjmy to jeszcze raz ... z Janem Pawłem II

W niedzielny wieczór 13 października 2013r. z okazji Dnia Papieskiego zaprosiłem sąsiadów z "mojej" Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej do obejrzenia prezentacji multimedialnej "Przeżyjmy to jeszcze raz", w której pragnąłem zaprezentować filmy i teledyski o Janie Pawle II znalezione w Internecie.   Podczas wyszukiwania materiałów do prezentacji starałem się wybrać te, które pozwoliłyby nam po raz kolejny powspominać Karola Wojtyłę i jego nauczanie, ale które w mojej ocenie były rzadko publikowane poza internetem - oprócz fragmentów filmów z pielgrzymek znalazły się tu również zdjęcia, teledyski, a także jeden z wierszy Karola Wojtyły.  Na prezentacji uczestniczyło kilkanaście osób.
Po otwarciu prezentacji  teledyskiem "Abba Pater" (https://www.youtube.com/watch?v=b7K7zDus3DY) zobaczyliśmy jak wiele wyników wyszukiwania hasła "Karol Wojtyła" i "Jan Paweł II" znajdziemy w Internecie, a także jak wiele faktów możemy wyczytać z obszernej noty biograficznej o Janie Pawle II w wolnej encyklopedii Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II). 
Następnie obejrzeliśmy materiały:
1. "Jan Paweł II - jakby to było wczoraj..." (http://www.youtube.com/watch?v=NbvopTGwvEI)
- fragment filmu dokumentalnego wspaniałej dokumentalistki - Pani Aliny Czerniakowskiej, który to film "Telewizja Polska" pokazała w latach dziewięćdziesiątych tylko raz.
2."Karol Wojtyła - Byłem tam z Wami" (http://www.youtube.com/watch?v=s0Om7IByK_I) - zdjęcia Karola Wojtyły - Duszpasterza środowisk akademickich Krakowa z podkładem muzycznym w wykonaniu zespołu Stare Dobre Małżeństwo (fragmenty utworów: "Drogowskaz", "Sanctus", "Komunia").
3. "Stawiajcie sobie wysokie wymagania" (https://www.youtube.com/watch?v=sWarLhRqEao) - fragmenty ze spotkania Jana Pawła II z młodzieżą na Skałce w dniu 8.06.1979r. przeplatane zdjęciami z tamtego okresu.
4. "Jan Paweł II - O miłości" (https://www.youtube.com/watch?v=TvdX78T-5p8) - fragmenty kazań Jana Pawła II o miłości przeplatane cytatami jego autorstwa.
5. "JPII - Bardzo ważne, patriotyczne słowa" (https://www.youtube.com/watch?v=DPlVpGSwzyE) - słowa wielkiej wagi wypowiedziane przez naszego Wielkiego Rodaka.
6. "KAROL WOJTYŁA - "Myśląc Ojczyzna" (poezja)" (http://www.youtube.com/watch?v=rso32cNHKm0) - Poezja Karola Wojtyły - Wyk.Gustaw Holoubek.
7. "Santo Subito! Tajemnice świętości Jana Pawła II" (http://www.youtube.com/watch?v=Ebm_fNBx9b8) - reklama książki "Santo Subito!" - Pełna biografia świętości papieża Polaka zawierające nieznane dotąd epizody z biografi i sekrety mistycznych wydarzeń pontyfikatu.
8. "Tajemnica Jana Pawła II. O czym wiedział Jan Paweł II?" (https://www.youtube.com/watch?v=Dtva7KByahk) - doświadczenia mistyczne Jana Pawła II - jaką tajemnicę poznał? - reklama książki.
9. "Polski Teolog Karol Wojtyła" (https://www.youtube.com/watch?v=9ARl-52Bzas) - piosenka o Janie Pawle II z fragmentami filmów z Papieżem - tekst/muz: Jerzy Żłobiński; śpiew: Urszula Stańczyk.
Na koniec prezentacji pokazałem, jak wirtualnie zwiedzić Watykan (http://www.airpano.ru/files/Vatican/2-2), a także jakie informacje znajdziemy na internetowej stronie naszej Parafii (http://mszanamilosierdzie.pl).
Po zakończeniu prezentacji spotkało nas miłe zaskoczenie - jedna z uczestniczek prezentacji - nasza miłośniczka folkloru zagórzańskiego - Pani Basia Stożek wykonała swoją pieśń o Janie Pawle II, z którą będzie nas reprezentować na konkursie w Białym Dunajcu.  Fragment pieśni pozwoliłem sobie zarejestrować - można ją wysłuchać tutaj.  Mimo, że część osób opuściła prezentację w trakcie, równie miłym podziękowaniem były życzliwe słowa 85-letniej uczestniczki prezentacji - Pani Teresy.  Niezmiernie dziękuję wszystkim uczestnikom za chęć skorzystania z mojej propozycji.  Pragnę również serdecznie podziękować Ks.Proboszczowi Parafii - Tadeuszowi Mrowiec, za życzliwe potraktowanie i informowanie o prezentacji na niedzielnych Mszach Św.

wtorek, 8 października 2013

kalendarzprzygod.pl podpowie, gdzie i po co jechać

Obieżyświatów (i nie tylko) zapraszam do odwiedzin serwisu http://kalendarzprzygod.pl/, gdzie znajdziemy mnóstwo porad dla osób chętnych poznawać najciekawsze zakątki Świata.
Serwis prowadzi praktyk - podróżnik Bartek Zobek, który w marcu tego roku poprowadził specjalnie dla naszych seniorów prezentację multimedialną "W 80 minut dookoła Świata" (zorganizowaną w ramach akcji "Tydzień z Internetem" - http://www.latarniamszana.pl/2013/04/tydzien-z-internetem-2013-juz-za-nami.html).

wtorek, 1 października 2013

1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Drodzy Seniorzy,
Życzę Wam i nam wszystkim (bo wszyscy kiedyś będziemy seniorami), 
aby każdy kolejny dzień życia był coraz ciekawszy, radośniejszy, pełniejszy,aby rodziny, dzieci i wnukowie przypominały nam, że nie pozostaniemy sami,
aby nasze myśli wypełniały nadzieja i marzenia do spełnienia!

Poczytaj więcej o Międzynarodowym Dniu Osób Starszych

sobota, 28 września 2013

Z początkiem jesieni aktywność naszych seniorów wzrasta

Paradoksalnie jesień i zima to pora największej aktywności uczestników w przypadku zajęć dla seniorów.  Tak było rok temu i tak zaczyna być już teraz.  Na naszych regularnych bezpłatnych zajęciach dla seniorów pojawia się coraz więcej chętnych.


W minionym tygodniu w środowym spotkaniu w Bibliotece Publicznej w naszym Klubie Seniora pod nazwą Klub Radosnych Siątek "Dolina Marzeń" mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji Pana Jerzego Haca z Dąbrowy Górniczej, który opowiadał nam o swoich pasjach.  W trakcie oczekiwania na prezentację Pani Kasia niespodziewanie urządziła nam nietypowe powitanie jesieni - z nazbieranych liści zrobiła własnoręcznie kilka przepięknych kwiatów.  Pozwolę sobie wykorzystać tę okazję jako wspaniałą propozycję na zajęcia w przyszłości, mając nadzieję, ze Pani Kasia nam nie odmówi takich warsztatów.
W trakcie prezentacji poznaliśmy jedną z pasji Pana Jerzego, którą od kilku lat jest fotografowanie i zbieranie faktów dotyczących kapliczek w Beskidzie Śląskim.  Spotkanie okazało się bardzo interesujące.  Mogliśmy dowiedzieć się, jak Pan Jerzy przygotowywał się do tej pracy, jak ją realizował, a przede wszystkim mogliśmy obejrzeć owoc tej pasji - kompletny zbiór ponad 100 fotografii kapliczek i krzyży z Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki wraz z zebranymi faktami z ich historii.
Po bardzo ciekawej prezentacji okazało się również, że kolejną pasją Pana Jerzego jest poezja.  Pan Jerzy posiada w swoim dorobku wydany tomik swoich wierszy, z których kilka mogliśmy wysłuchać.   Serdecznie dziękuję Panu Jerzemu za zaproszenie nas na tę prezentację.  Zapraszam do odsłuchania obszernych fragmentów z tego spotkania - kliknij tutaj.
Po prezentacji planowałem przeprowadzić zajęcia z fotografowania, jednak prezentacja okazała się tak bogata i interesująca, że wypełniła nam całe 2 godziny spotkania.  Na naukę fotografowania zapraszam więc za 2 tygodnie - wtedy też poprosimy Panią Kasię o nauczenie nas przygotowywania kwiatów z jesiennych liści.  Za tydzień zaś zapraszam na projekcję niesamowitego filmu dokumentalnego pt."Samsara" w wersji HD, przedstawiającego w nietypowej formie krąg życia i naszej cywilizacji - będzie to półtoragodzinna uczta dla zmysłów i ducha, która z pewnością wzbudzi moc emocji, a obrazy przedstawione w tym filmie zapadną na długo w naszej pamięci.  Na spotkania seniorów w Klubie Radosnych Siątek "Dolina Marzeń" zapraszam do Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej w każdą środę w godz.15-17.


Na regularnych zajęciach komputerowych dla osób 50+ w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" w minionym tygodniu w czwartek pojawiło się więcej seniorów niż zwykle, w tym także kilku nowych uczestników.  Być może to zasługa tematu, który zaplanowałem - zaczynamy odkrywać sieć społecznościową facebook.com.  Zarówno na przedpołudniowych zajęciach w Bibliotece Publicznej, jak i na wieczornych zajęciach w Szkole Podstawowej nr 1 zdążyliśmy dowiedzieć się czym jest facebook, a także poznaliśmy kilka trudnych do zrozumienia pojęć związanych z tym tematem - m.in. co to jest oś czasu, lub inaczej wirtualna tablica aktywności, co to w ogóle jest aktywność w sieci społecznościowej, jak sprawić by nasz znajomy ze świata rzeczywistego znalazł się w gronie naszych znajomych w świecie Internetu.
Uczestnikom, którzy do tej pory jeszcze nie posiadali profili na facebook'u, udało się je założyć.  Na koniec zajęć w Bibliotece udało nam się też nawiązać czat z jedną z uczestniczek podobnych zajęć prowadzonych przez zaprzyjaźnioną Latarniczkę PCRS z Kozłowa k.Miechowa.  Jedyną metodą zrozumienia tej stosunkowo młodej technologii jest regularne korzystanie z niej w wirtualnym świecie, dlatego na następnych zajęciach będziemy kontynuowali zabawę z facebook'iem.   Temat jest bardzo obszerny i z pewnością nie wyczerpiemy go w 2-3 spotkaniach.  Liczba uczestników wzrasta, więc już na kolejnych zajęciach w Szkole Podstawowej nr 1 poproszę o pomoc młodych wolontariuszy z lokalnych szkół średnich.  Na zajęcia komputerowe zapraszam w każdy czwartek - w godz.10-12 do Biblioteki Publicznej, a w godz.17-19 do Szkoły Podstawowej nr 1.

Uzupełnieniem naszych regularnych cotygodniowych zajęć klubowych są zajęcia gimnastyczne - tu również liczba chętnych systematycznie wzrasta.  Zajęcia są przygotowywane i prowadzone specjalnie dla naszych seniorów przez specjalistki - Panie Katarzynę Mielnikiewicz i Martę Bijatowską.  Panie na co dzień oferują podobne zajęcia odpłatnie w ramach "Studia Ruchu", natomiast nam poświęcają swój czas i umiejętności nieodpłatnie w każdą sobotę w godz.9-10 w sali fitness Miejskiej Hali Widowiskowo-Sportowej przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej.  Serdecznie zapraszam, bo naprawdę warto!

sobota, 7 września 2013

Będzie się działo... szczególnie 19 września!


W nawiązaniu do II Kongresu "Obywatel Senior" organizowanego przez Park Śląski w Chorzowie w dniach 16-17.09.2013r. pod honorowym patronatem prof.Ireny Lipowicz - Rzecznika Praw Obywatelskich, zapraszamy na cykl spotkań pt. "Obywatel SENIOR w Mszanie Dolnej", który odbędzie się 19 września (czwartek) w godz.10:00-14:30 w Urzędzie Miasta Mszana Dolna (sala narad).
W programie:
- godz.10:00-10:45 - Debata społeczna "Obywatel Senior, czyli KTO?" - spotkanie z zaproszonymi samorządowcami i urzędnikami na temat miejsca i roli seniora w naszym Mieście i społeczeństwie.
- godz.11:00-11:45 - Prezentacja "Obywatelskie technologie" - jak obecnie wygląda obsługa obywateli w administracji - jak było kiedyś, a jak jest dziś?  Jak bezpieczne są dane obywateli?  Prezentacja systemów elektronicznych i informatycznych wykorzystywanych w Urzędzie na rzecz obywateli.
- godz.12:00-12:45 - Debata społeczna "Bezpieczny Senior" - spotkanie z Policjantem, Strażnikiem Miejskim, Radcą Prawnym na temat bezpieczeństwa prawnego seniorów, bezpieczeństwa na ulicy i w Internecie.  Co robić, a czego unikać, aby żyło nam się bezpieczniej i bez lęków?
- godz.13:00-14:30 - Warsztaty komputerowe "Obywatel Senior w sieci" - Latarnik "Polski Cyfrowej" zaprezentuje m.in. jak obywatelskie potrzeby możemy załatwiać przez Internet?  Co kryje się pod skrótami ePUAP i BIP?  Jakie przydatne strony internetowe instytucji publicznych i samorządów znajdziemy w sieci?

Zapraszamy również na regularne bezpłatne zajęcia dla seniorów w Mszanie Dolnej:
- KLUB SENIORA - spotkania intelektualne
środy - godz.15-17 - Miejska Biblioteka Publiczna,
- GIMNASTYKA FITNESS/PILATES
soboty - godz.9-10 - Hala Miejska (Sala Fitness na I piętrze) przy Szkole Podstawowej nr 1,
- ZAJĘCIA KOMPUTEROWE dla osób 50+
czwartki - godz.10-12 - Miejska Biblioteka Publiczna
czwartki - godz.17-19 - Szkoła Podstawowa nr 1 (sala komputerowa)

piątek, 23 sierpnia 2013

Wakacje z seniorami

Minął niespełna rok od kiedy zacząłem prowadzić bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób w wieku powyżej 50 lat w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans".  Wiele się zdarzyło w tym czasie.  Poza regularnymi cotygodniowymi zajęciami komputerowymi od stycznia organizuję również regularne bezpłatne zajęcia intelektualne i gimnastyczne (gimnastyka prowadzona jest dla naszych seniorów nieodpłatnie przez Panie Katarzynę Mielnikiewicz oraz Martę Bijatowską ze "Studia Ruchu") w ramach autorskiego klubu seniora pod nazwą Klub Radosnych Siątek "Dolina Marzeń".  W konsekwencji działalności klubu 2 miesiące temu do życia powołałem również Fundację "Dolina Marzeń", której głównym celem jest podejmowanie działań w celu zorganizowania stałego środka transportu dla seniorów z naszego Miasta i okolic (dowożenie na zajęcia, wycieczki, dowóz i inne wydarzenia, itp.) oraz podnoszenia ich jakości życia w naszym Mieście.
Regularne zajęcia komputerowe, gimnastyczne i klubowe ze względu na ograniczoną dostępność sal w Szkole oraz w Bibliotece zawiesiłem na czas wakacji - zamiast tego w 6 poniedziałków lipcowych i sierpniowych zaproponowałem cykl zajęć plenerowych w Parku Miejskim pod hasłem "Poniedziałkowe PARKowanie", gdzie staram się zachęcić seniorów do aktywności przy grze w boules (petanke) oraz przy innych grach i zabawach plenerowych.  Aby uatrakcyjnić zajęcia w trakcie gier i zabaw staram się też integrować osoby starsze z dziećmi i młodzieżą - najczęściej bawiącą się już w Parku, ale pewnego razu na "Poniedziałkowe PARKowanie" zawitała również cała kolonia z Warszawy. 

Już w tym tygodniu spotkaliśmy się na pierwszym spotkaniu klubu i pierwszych warsztatach komputerowych po wakacyjnej przerwie.  Zajęcia odbyły się w mszańskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej w podobnych godzinach i dniach jak przed przerwą wakacyjną: spotkanie klubu w środę (21.08) w godz.15-17, a warsztat komputerowy w czwartek (22.08) w godz.10-12.
Spotkanie klubowe odbyło się pod hasłem "Uśmiechnij się!".  Na spotkaniu starałem się przedstawić rolę i wagę śmiechu i uśmiechu w naszym życiu.  We wprowadzeniu posłużyłem się cytatami z książki "Doktor Klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa", a że jeszcze mamy okres wakacji, aby zbytnio nie nużyć, zaproponowałem obszerne fragmenty nawiązującego do tematu zajęć filmu "Patch Adams", którego fabuła oparta została na faktach z życia Hunter'a Adamsa - twórcy idei doktorów klaunów, którzy starają się podnosić jakość życia chorych, szczególnie nieuleczalnie chorych i "przykutych" do łóżka.  W spotkaniu uczestniczyło 7 osób, w tym po raz pierwszy Pani Stefania, która mimo bardzo zaawansowanego wieku z wielką serdecznością przyjęła moje zaproszenie.

Nadal możemy się cieszyć słonecznym i ciepłym latem, więc na czwartkowe warsztaty komputerowe dla osób 50+ wybrałem temat planowania podróży i wycieczek za pomocą internetu - spotkaliśmy się pod hasłem "Bierzemy komputer w teczkę i... Jedziemy na wycieczkę!".  W zajęciach uczestniczyły 3 osoby.  Na wstępie jedna z uczestniczek poprosiła o pomoc przy aktualizacji systemu na swoim laptopie, a potem już mogliśmy zająć się tematem warsztatów.  Aby uczestnicy mogli łatwiej przyswoić poruszane zagadnienia oraz zapamiętać odwiedzane strony internetowe przygotowałem 1-stronicowy pomocniczek (do pobrania na naszej stronie).  
 Wszyscy uczestnicy warsztatów bardzo lubią podróżować, jednak już sposób odwiedzania miejsc wycieczek jest różny: jedni wolą poznawać elementy życia codziennego danego miejsca (ludzi, kulturę, plenery, potrawy, itp.), a inni wolą intensywnie zwiedzać, aby obejrzeć jak najwięcej zabytków i atrakcyjnych turystycznie miejsc.  Bez względu na upodobania warto należycie przygotować się do wycieczki, aby zaplanować czas i budżet, ale też przygotować się na odpowiednią pogodę, czy spakować niezbędny ekwipunek.  Używane dotychczas drukowane mapy, atlasy, przewodniki mogą zostać zastąpione z powodzeniem przez dostępne nieodpłatnie bardzo przydatne narzędzia internetowe - oczywiście na etapie przygotowań, natomiast w samej podróży raczej nie powinniśmy skupiać się na komputerze, aby jak najwięcej czasu przeznaczyć na wycieczkowe przeżycia.  Jedna z uczestniczek zajęć niedługo wybiera się na wycieczkę do Sandomierza, więc mieliśmy okazję sprawdzić narzędzia internetowe pod kątem konkretnego miasta.   Ważnym elementem każdej wycieczki jest fotografowanie, a że sam pasjonuję się fotografią, dlatego chciałem też co nieco powiedzieć o technice fotografowania.  Wspomniałem też o możliwościach telefonów typu smartfon w tym zakresie, które nosimy ze sobą, a często nie wiemy, że za ich pomocą możemy również robić zdjęcia.  Zachęcałem uczestników do fotografowania na warsztatach, zarówno aparatem cyfrowym, jak i moim smartfonem, jednak nikt nie podjął wyzwania - być może następnym razem się uda.  
Podstawowym narzędziem internetowym wspomagającym planowanie podróży są internetowe mapy - do planowania podróży samochodowych czy rowerowych zaproponowałem mapy Google (http://maps.google.pl), a w temacie pieszych wycieczek górskich serwis mapa-turystyczna.pl (http://mapa-turystyczna.pl).  W serwisach tych spróbowaliśmy wyznaczyć właściwą trasę podróży, a także zaplanować czas wycieczki.  Bardzo przydatnym elementem map Google jest możliwość obejrzenia dokładnych zdjęć satelitarnych miejsca wycieczki, a także zdjęć z konkretnych miejsc na mapie.
Jak już przygotowaliśmy trasę naszej podróży warto sprawdzić, co ciekawego możemy spotkać na miejscu.  W tym celu przydatne mogą okazać się serwisy mapakultury.pl (http://mapakultury.pl) oraz polskaniezwykla.pl (http://polskaniezwykla.pl).  Przetestowaliśmy je na naszym przykładzie planowanej wycieczki do Sandomierza.  O ile serwis mapakultury.pl zaprezentował się skromnie w tym przypadku i zaproponował nam niewiele atrakcji, to serwis polskaniezwykla.pl już niemalże zasypał nas sandomierskimi atrakcjami, a na dodatek posiada ciekawą funkcję - miniprzewodnik, dzięki któremu mamy możliwość wydrukowania przewodnika, który oprócz opisów atrakcyjnych miejsc wskazuje nam lokalizację poszczególnych obiektów na mapie. 
Niestety zabrakło nam czasu na dalsze eksplorowanie narzędzi internetowych w tej materii.  A jeszcze chciałem pokazać możliwości serwisu trail.pl (http://trail.pl), w którym możemy znaleźć opisy wędrówek pieszych, szczególnie górskich.  Nie zdążyłem też pokazać możliwości serwisów pogodowych wyszczególnionych w pomocniczku (http://twojapogoda.pl, http://meteo.pl, http://sat24.com) - dokończymy na kolejnych warsztatach.  Serdecznie dziękuję uczestnikom i zapraszam ponownie.